• Türkçe
  • English

Yeditepe Üniversitesi, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı, doğum öncesi dönemden 18 yaşına dek, çocuklardaki tüm sindirim sistemi, idrar yolları, kalp harici göğüs boşluğu ile ilgili cerrahi sorunların poliklinik takip ve tedavisini yapıyor.

Bölümde, açık cerrahi işlemlerin yanı sıra bir çok endoskopik ve laparoskopik girişim uygulanabiliyor. Çocuklarda sık görülen doğuştan açık omurilik veya gece işemesi gibi konularda, diğer branşlarla koordinasyon içerisinde hizmet veriliyor.

Hastanede, çocuk operasyonlarının önemli bir kısmını, hastanın aynı gün evine  gönderildiği  günübirlik ameliyatlar oluşturuyor (kasık fıtığı, hidrosel, inmemiş testis, sünnet, kateter yerleştirme, endoskopiler gibi). Alınan özel ağrı önlemleri sayesinde ameliyat sonrasında, hastanede ve evde ağrı sorunu yaşanmıyor.

Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı, çocuk ürolojisi alanında  Üroloji Anabilim Dalı ile birlikte, doğumsal anomalilerle (kistik böbrek hastalıkları, idrar yollarında tıkanıklık ve genişlemeler, mesaneden böbreklere idrar kaçışı, mesane anormallikleri, penis anormallikleri, idrar deliğinin yerinde olmaması) sonradan ortaya çıkan sorunların (taş, travma) cerrahi ve endoskopik tedavilerini gerçekleştiriyor.