• Türkçe
  • English

Enfeksiyon Hastalıkları, tüm dünya ülkelerinde tıp teknolojisindeki hızlı gelişmelere rağmen sık görülen, ölümlere yol açabilen hastalık grubu olarak tanımlanır.

Çeşitli coğrafyalarda farklı enfeksiyonlar görülmesine rağmen gelişmiş ülkelerde bile tüberkülozdan viral hepatite kadar çok çeşitli bulaşıcı hastalıklar yaygın olup hızlı tanı ve uygun tedavi gerektirir.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde; ateşle seyreden hastalıklar, soğuk algınlığı, grip, sarılıklar (hepatit A, hepatit B, hepatit C ve diğerleri), AIDS (HIV) ve diğer viral hastalıklar, döküntülü hastalıklar, ishal, besin zehirlenmesi, parazit hastalıkları, sistematik mantar enfeksiyonları, menenjit gibi bulaşıcı hastalıkların ayakta veya yatarak, tanı, tedavi ve takibi yapılıyor. Bazı hastalıkların tanısı için gerekli ileri laboratuvar teknikleri ve moleküler yöntemler, hastane laboratuvarlarında yapılabiliyor ve hızlı tedaviye olanak sağlıyor.

Hastanede ayrıca; seyahat hekimliği, bulaşıcı hastalıklara karşı aşılama ve diğer koruma yöntemleri konusunda da danışmanlık hizmeti veriliyor.

Son yıllarda hastanelerde en önemli sorunlardan biri olan hastane enfeksiyonlarının Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde görülmemesi için gerek hastane alt yapısı gerekse çalışma prensipleri olarak tüm önlemler alınmıştır. Hastanede, Enfeksiyon Kontrol Komitesi kurulmuş olup hastalara tedavileri boyunca hijyenik bir ortamda hizmet sunuluyor. Türkiye’de bir ilk olarak tüm hasta yatakları yüksek sıcaklıkta su püskürtme sistemi ile yıkanabiliyor. Hava ve yüzey dezenfeksiyonları en güncel yöntemlerle yapılıyor.