• Türkçe
  • English

Fakültemizin Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Güvenç Tuna, Bilim Akademisi tarafından Türkiye’nin önde gelen üstün başarılı genç bilim insanlarına verilen Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül’ne (BAGEP) değer görüldü.

Bilim Akademisi tarafından, 2013 yılında başlatılan ve kamu fonları yerine toplumdan gelen maddi destekle yürütülen “BAGEP”in 2021 yılı sonuçları açıklandı. En iyi genç akademisyenlerin belirlenmesi, ödüllendirilmesi ve yeni araştırmalar için desteklenmesi amacıyla düzenlenen ödül bu yıl, farklı dallardan 42 bilim insanına verildi.  

Bu yıl tıp alanında sadece 4 bilim insanının layık görülen bu ödülü Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı üyesi Doç. Dr. Bilge Güvenç Tuna, tıp alanında bu zamana kadar yapmış olduğu bilimsel çalışmaları ve akademik katkılarının yanı sıra  “Ateroskleroz Tedavisi İçin Aptamer Kapılı MikroRNA Antagonisti Nanotaşıyıcılar Geliştirilmesi” isimli projesinin Bilim Akademisi tarafından değerlendirilmesi sonucunda almıştır.  

Bilim Akademisi’nden yapılan açıklamada Covid-19 önlemleri kapsamında ödül töreninin ertelendiği, önümüzdeki aylarda tören ile ilgili bilgilendirme yapılacağı kaydedildi.

 

Doç. Dr. Bilge Güvenç Tuna Kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olan Bilge Güvenç Tuna, sonrasında yüksek lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Biyofizik Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Necla Öztürk danışmanlığında tamamladı. 2009 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota eyaletinde bulunan Mayo Clinic’de Kardiyovasküler Cerrahi Bölümü’nde misafir bilim insanı olarak araştırmalar yapan Dr. Tuna, doktora eğitimini dünyanın seçkin doktora öğrencilerine verilen Marie Curie bursu ile 2010-2014 yılları arasında, Prof. Dr. Ed VanBavel danışmanlığında Amsterdam Üniversitesi Akademik Tıp Merkezi’nde (AMC, Hollanda) “Damarların yeniden biçimlenmesinde düz kasların rolü“ konusunda yapmıştır.  

2015 yılında öğretim üyesi olarak Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başlayan Dr. Tuna, iki tane TÜBİTAK 3501, bir tane TUBITAK 3001, ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tekno-girişim Sermayesi projelerini yürütücü olarak başarı ile tamamlamıştır. Dr. Tuna’nın yakın zamanda başlayan bir adet TUBITAK 1004 ve ayrıca Newton-Katip Celebi projeleri bulunmaktadır. Dr. Tuna bu başarılarına 2019 yılında UNESCO-L’Oreal Bilim Kadınları İçin Ödülü’nü ekledi.

 

Halen Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı’nda görev yapan ve üç kız

çocuğu annesi olan Dr. Tuna’nın danışmanlığını yaptığı 4 adet doktora, 3 adet yüksek lisans ve bir adet de lisans öğrencisi ile birlikte yürütmekte olduğu araştırmalar üç konu altında yoğunlaşmaktadır: nanoteknoloji kullanarak hedefe yönelik ilaç moleküllerinin kontrollü salımı ile damar sertliğine karşı akıllı ilaçların geliştirilmesi, kalori kısıtlamasının yaşlılık üzerine olan koruyucu etkileri ve kardiyovasküler sistem, giyilebilir teknolojiler. Dr. Tuna’nın danışmanlığını yaptığı yüksek lisans öğrencilerinin bazıları Belçika ve Almanya gibi ülkelerde Marie Curie bursiyeri olarak doktoralarını yapmaktadırlar.

 

İlgili Bağlantılar:
https://scholar.google.com/citations?user=xCQ96pMAAAAJ&hl=en&oi=ao
https://www.linkedin.com/in/bilge-g%C3%BCven%C3%A7-tuna-977b0824/
https://www.instagram.com/bilgeguv/
https://bilimakademisi.org/
https://bilimakademisi.org/bagep-2021-sonuclari-aciklandi/

paylaş