• Türkçe
  • English

İç hastalıkların yelpazesi çok geniş olup; hipertansiyon, hiperkolesterolemi, üst ve alt solunum yolu hastalıkları, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, şişmanlık (obezite), romatizmal hastalıklar, kan hastalıkları gibi pek çok hastalığı kapsar.

Onkoloji Bilim Dalı:

Tıbbi onkoloji  BD  İç Hastalıkları kliniği bünyesinde 3 öğretim görevlisi ile  hizmet vermektedir. Bölümde, tüm kanserlerin tanı ve tedavisi multidisipliner yaklaşımla yapılmaktadır. Bölümde tanı ve tedavisi yapılan kanserler arasında; meme, mide, bağırsak, pankreas, karaciğer, safra kesesi ve yolu kanserleri, akciğer kanserleri, baş-boyun tümörleri, osteosarkom ve yumuşak doku sarkomları, beyin tümörleri, böbrek ve mesane kanserleri, prostat kanseri, malign melanom, tiroid kanseri, yumurtalık (over) kanseri, testis kanseri, endometriyum (rahim) kanseri, serviks (rahim ağzı) kanseri, lenfomalar  bulunmaktadır. Ayrıca, kanserin erken tanısı için yapılan tarama programları, sağlıklı fakat kanser riski taşıyan kişilerin saptanması ve bu kişilerin yakınlarının kanserden korunma konusunda bilgilendirilmesi sağlanan diğer hizmetler arasında yer almaktadır.

Her türlü kemoterapi uygulaması, konusunda eğitimli, tecrübeli, kanser hastalarının psikolojik ve fiziksel ihtiyaçları konusunda bilgili onkoloji hemşireleri tarafından uygulanır ve uzman hekimler tarafından izlenir

Kemoterapi uygulamaları ise çoğunlukla ayaktan kemoterapi ünitesinde yapılmaktadır. Tanı problemi olan veya genel durumu ayaktan tedaviyi kaldıramayan, devamlı infüzyon tedavisi gerektiren hastalar ise yataklı serviste izlenmektedir.